Humenné 25. marca (TASR) - Jediná národnostná škola s vyučovacím jazykom ukrajinským funguje v súčasnosti na Zemplíne už iba v meste Humenné. Pre malý záujem obyvateľstva regiónu však aj ona zápasí v posledných rokoch o svoju existenciu.
"Najbližšia škola podobná tej našej, aj keď je spojená s gymnáziom, sa nachádza v meste Prešov. V súčasnosti sme teda jedinou školou na Zemplíne, kde sa vyučuje ukrajinčina ako povinný predmet," uviedol pre TASR riaditeľ humenskej Základnej školy (ZŠ) internátnej s vyučovacím jazykom ukrajinským a miestnej materskej školy Mikuláš Petrašovský.
Ako dodal, v uplynulých rokoch prestali vyučovať ukrajinský jazyk viaceré základné a stredné školy na Zemplíne. Zopár ďalších však zostalo verných rusínčine. "Základná škola s vyučovacím jazykom rusínskym funguje v Čabinách pri Medzilaborciach, v ZŠ v obci Radvaň nad Laborcom sa vyučuje rusínsky jazyk ale ako nepovinný predmet," ozrejmil riaditeľ.
História spomínanej ZŠ v Humennom, ktorá patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, siaha do 50 rokov minulého storočia. O niekoľko mesiacov sa chystá oslava jej 60 narodenín. Do svojich priestorov na Lesnej ulici, v ktorých sídli dodnes, sa presťahovala v roku 1976. Pre viaceré školské budovy však nemá v súčasnosti vhodné využitie, zívajú preto prázdnotou a chátrajú. Školské zariadenie navyše zápasí v posledných rokoch aj s nedostatkom žiakov, čo ohrozuje jej ďalšiu existenciu.
K národnostnej škole na Lesnej ulici patria aj priestory internátu, ktorý postavili pred takmer 40 rokmi pre potreby 135 žiakov. V súčasnosti je internát zriadený v centrálnej budove školy, obýva ho 22 detí. "Na začiatku sa rátalo, že pôvodné priestory internátu budú pravidelne zaplnené školákmi hlavne z odľahlých rusínskych obcí. Na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia však došlo k migrácii obyvateľstva tejto oblasti do miest, takže internát už mnohí nepotrebovali," podotkol Petrašovský s tým, že záujem o ukrajinskú školu na okraji Humenného začal postupne opadať zo strany rodičov aj pre ich pohodlnosť. "Všetky sídliská v meste majú svoje základné školy, mali k nim teda bližšie ako k nám."
Prvý až deviaty ročník spomínanej ZŠ navštevuje momentálne iba 73 detí. Jej riaditeľ je však aj napriek tomu presvedčený, že má nezastupiteľné miesto pre udržanie jazyka a kultúry Rusínov v regióne Zemplína, a to nielen pre svoj vzdelávací proces, ale aj jej krúžkovú činnosť či materskú školu, ktorá k nej patrí. Ak škola nezíska v nasledujúcom období väčšiu podporu zo strany štátu, prípadne svojho zriaďovateľa, hrozí jej po 60 rokoch zánik či zlúčenie s iným školským zariadením. Ak sa bude chcieť uberať naďalej vlastnou cestou, čaká ju neľahká úloha. Musí sa totiž zbaviť negatívnej nálepky z minulosti a získať si opätovne žiaka s rusínskymi či ukrajinskými koreňmi.
"Do priestorov našej školy sa presťahovali v minulosti špeciálne triedy, mnohí si nás začali v tejto súvislosti spájať s osobitnou školou. Tieto triedy už u nás ale v súčasnosti nefungujú," odkázal verejnosti Petrašovský s tým, že ZŠ sa pripravuje v blízkom čase na viacero dôležitých zmien. "Požiadali sme o zmenu názvu školy. Chceme z neho odstrániť slovíčko internátna, aj preto si nás mnohí nešťastne spájajú s iným typom školy. V novom názve by mal figurovať okrem ukrajinského jazyka aj rusínsky. Práve na výučbu a propagáciu rusínčiny chceme klásť dôraz v budúcnosti, pretože s ukrajinčinou sa mnohí Rusíni nestotožňujú," uzavrel Petrašovský.
0